Jak se vyhnout podvodům v modelingu: Bezpečnostní rady pro budoucí modelky

modelstudio.cz | Pro modelky

Modeling je lákavý svět, který přitahuje mnoho mladých lidí snících o slávě, úspěchu a životě plném lesku. Jakmile se však rozhodneš vstoupit do tohoto světa, je důležité si uvědomit, že ne všechno je tak růžové, jak se může zdát. Modelingový průmysl je bohužel také plný podvodů a nekalých praktik, které mohou mít pro mladé nadějné modelky zničující následky. V tomto příspěvku ti poskytnu nejdůležitější rady, jak rozpoznat podvod a ochránit se před ním.

Průzkum je klíčový

Než se rozhodneš spolupracovat s jakoukoliv agenturou nebo fotografem, je důležité udělat si důkladný průzkum. Podívej se na recenze, zkušenosti jiných modelek a zjisti si co nejvíce informací. Pokud narazíš na negativní recenze nebo narážky na nekalé praktiky, je to jasný signál, že bys měla být opatrná.

Pozor na kontakty ze sociálních sítí!!! Profily vůbec nemusí být reálné, stejně jako prezentovaná portfolia. Vždy si zjisti skutečnou identitu agentury nebo fotografa, předejdeš tak jinak velmi pravděpodobným problémům.

Pozor na vysoké poplatky

Mnoho podvodných agentur požaduje od modelky vysoké poplatky:

  • za „zastupování" (agentura by měla dostávat provizi ze zakázek, které ti sjedná, nikoliv pouze za zastupování),
  • za „portfolio" (to u podvodných agentur tvoří často fotografové bez větších zkušeností s mizernou kvalitou),
  • za „modelingové kurzy" (nejčastější záminka, jak z tebe vytáhnout peníze).

Zaplacení malého poplatku za portfolio může být běžnou praxí, ale pokud se od tebe požadují tisíce korun předem, ber to jako jasně rozsvícenou červenou kontrolku.

Falešné sliby

Buď opatrná, pokud ti agentura nebo fotograf slibuje zaručený úspěch, rychlé peníze nebo exkluzivní smlouvy bez jakékoliv předchozí zkušenosti nebo portfolia. V modelingu neexistují žádné zaručené cesty k úspěchu a vše vyžaduje čas a práci.

Důležitost smlouvy

Vždy si nech předložit smlouvu a neboj se požádat o čas na její prostudování. Pokud je agentura seriózní, nebude mít problém s tím, že si chceš smlouvu nechat přečíst právníkem nebo někým, kdo se v tom vyzná. Smlouva by měla jasně specifikovat všechny podmínky spolupráce, včetně finančních aspektů.

Příběh ze života: Dívka vyhrála docela prestižní soutěž a automaticky podepsala smlouvu s agenturou. Ta zněla tak, že pro následujících pět let modelku zastupuje výhradně agentura a modelka sama si již nesmí domlouvat svoje focení, svoje zakázky a tak dále... V tom by nebyl ani tak problém, ale ten vznikl proto, protože jí agentura žádné pořádné zakázky nebyla schopná zajistit. Modelka tedy byla v patové situaci - výpověď smlouvy z její strany by totiž znamenalo hodně tučnou pokutu...

Profesionální jednání

Profesionální a sympatické jednání je základem. Pokud se setkáš s nevhodným chováním, nátlakem nebo jakýmikoli dalšími varovnými signály, důvěřuj svému instinktu a spolupráci odmítni.

Jaké jsou a zkušenosti ostatních?

Využij sílu sociálních sítí a komunit, kde se můžeš spojit s ostatními modelkami. Sdílení zkušeností ti může pomoci rozpoznat podvodné praktiky a naučit se, jak se jim vyhnout.

Staň se naší modelkou!

Focení za honorář
Focení za honorář

Nenech se zneužít

Nikdy nepodléhej tlaku na focení v situacích, které se ti zdají nepříjemné nebo neetické. V modelingu je důležité mít hranice a vědět, kdy říct ne.

Tento příspěvek není vyčerpávajícím průvodcem, ale poskytuje základní rady, jak se vyhnout nejčastějším podvodům v modelingu. Pamatuj si, že vzdělávání, zkušenost a bdělost jsou tvými nejlepšími spojenci na cestě za úspěchem v modelingu. Buď opatrná, ale neboj se jít za svým snem.


>